4 oktober

Bio på anrika KASKAD i Blackeberg

För andra året bjuder vi in till en mysig stund i biomörkret. Hela familjen är välkommen. Vi visar två filmer under eftermiddagen, en som är anpassad för de yngre och en som kanske lockar de äldre mer. Vi har abonnerat hela biografen som ligger i Blackeberg i Bromma så det är bara vi RBU-are där.

Kl 14.00 visar vi den animerade äventyrsfilmen FLEAK med svenskt tal. 12-årige Thomas träffar Fleak, en lurvig varelse från en annan dimension och inleder ett fantastiskt äventyr. Filmen har Sverigepremiär den 12 september. Ingen åldersgräns.

Kl 16.30 visar vi SUPERMAN med engelskt tal och svensk text. Vi får se den ursprungliga hjälten i det nya DC-universum, där episk action kombineras med humor och känsla.  Filmen hade Sverigepremiär den 11 juli 2025. Från 11 år men får ses av den som fyllt 7 år i sällskap med vuxen. Filmen är 2 tim 9 min.

Filmen Superman har syntolkning via mobilappen Greta som finns att ladda ner på App Store och Google Play. Användaren av tjänsten syntolkning/uppläsning av text tar del av ljudspåret med sina mobilhörlurar/headset och övrig publik påverkas därmed inte.

OBS! Antalet rullstolsplatser i biografen är begränsat (ca 10 platser) så de rullstolsanvändare som kan flytta över till en biostol behöver göra det. Då kan vi erbjuda fler medlemmar plats.

Pris för RBU-medlemmar:

  • Barn 0 – 4 år: gratis
  • Barn från 5 år, ungdomar och unga vuxna 30 kr/person
  • Föräldrar: 50 kr/person
  • Assistenter: 190 kr/person (självkostnadspris – subventioneras inte av RBU)

I priset igår:

  • Biobiljett
  • Popcorn
  • Dricka

Först till kvarn, vi fyller platserna i turordning.

I anmälan ska du uppge:

  • Namn, mobil och epost till en vuxen
  • Vilken film du vill se
  • Antal barn/unga och deras åldrar
  • Antal föräldrar
  • Antal assistenter
  • Om den som använder rullstol kan flytta över till en vanlig biostol eller om hen måste sitta kvar. OBS att vi endast har ca 10 rullstolsplatser (beroende på hur breda rullstolarna är) så den som kan flytta över till en vanlig stol behöver göra det.

I mån av plats kan den som vill få se båda filmerna och betalar då dubbla priset. Uppge i så fall det i anmälan men du måste välja vilken film du i första hand vill se om vi inte kan erbjuda plats på båda.